m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

JASEŁKA W SP BĄKOWICACH

 

Okres świąteczny jest dla wszystkich okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi. Szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że Jasełka mają zawsze swój niepowtarzalny nastrój, jest to uroczystość inna niż wszystkie, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń. Jasełka wywodzą się ze średniowiecznej tradycji widowisk o tematyce religijnej, odgrywanych w miastach w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Udział w nich brali żacy ze szkół albo członkowie bractw kościelnych. Z czasem przedstawienia wielkanocne zachowały się tylko w nielicznych klasztorach. Natomiast bożonarodzeniowe rozpowszechniły się szeroko w całym kraju, że zaś treść ich jest związana z Jezusem złożonym w żłobku, czyli w jasłach, utrwaliła się ich nazwa – jasełka.

W naszej szkole tradycja wystawiania Jasełek w okresie Świąt Bożego Narodzenia istnieje od zawsze. Przygotowanie i zaprezentowanie przedstawienia jasełkowego to domena starszych uczniów, natomiast przygotowanie dekoracji oraz strojów to zasługa aktywnego zaangażowania rodziców. Co roku nasze Jasełka mają inną oprawę i inny scenariusz. Wystawiamy je w szkole, a także w kościele parafialnym w Bąkowicach. Wszyscy widzowie, którzy mają okazję je oglądać poddają się nastrojowi chwili. Blask gwiazdy betlejemskiej w przyćmionej sali, melodie kolęd, solowy śpiew aniołów, wywołują wspomnienia i skłaniają do refleksji. W tym roku w jasełkowe postacie wcielili się: Maryja – Patrycja Pustelnik, Józef – Jakub Krasoń, Trzej Królowie – Dawid Harasiczmuk, Marcel Andruszków, Miłosz Rozwadowski, Pastuszkowie – Hubert Opala, Gracjan Andruszków, Jan Szynklarz, Martyna Kolak, Kolędnicy – Szymon Klejn, Magdalena Zuzak, Jakub Andruszków, Igor Groblica, Aniołowie – Julia Groblica, Monika Sikora, Maja Szynklarz, Aleksandra Rudek, Julianna Puszkiewicz. Po przedstawieniu były brawa, gratulacje, a co ważniejsze dla nas wszystkich – naszej małej rodziny szkolnej, spotkanie z zaproszonymi Gośćmi i Rodzicami. W tym roku gościliśmy Pana Andrzeja Gosławskiego – Wójta Gminy Świerczów, który każdego ucznia obdarował słodkim upominkiem i uczestniczył w spotkaniu wigilijnym najstarszej klasy. Przy blasku świec, lampionów, dzieliliśmy się po staropolsku opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia, śpiewaliśmy wspólnie kolędy, próbowaliśmy wigilijnych potraw i obdarowywaliśmy się symbolicznymi upominkami.

Renata Boduch

wstecz